Många jämför Pancetta med Bacon, men liknelsen är egentligen väldigt dålig. Här på Grillkoll brukar vi ju förespråka rök vid tillagning av kött, men när man gör Pancetta (till skillnad från Bacon) använder man inte rök, utan sidfläsket rimmas och torkas under en längre period. Dessutom är den bacon du köper i affären inte rökt utan den sprutas med röksmak.
Jag har själv aldrig gett mig på att göra Pancetta eftersom det kräver ganska mycket, men nu är jag väldigt sugen på att prova. Pitmaster X är en outsinlig källa för alla mat och grilltokiga och de har lagt upp en riktigt bra film om hur man går tillväga för att göra sin egen Pancetta.
Jag lovar att återkomma när jag sätter igång och det vore väldigt roligt om ni kunde bidra med era erfarenheter i kommentarsfältet.
Finns även kallrökt pancetta kallad pancetta affumicata.